Tirana
clear sky
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
37 %
2.6kmh
0 %
Mër
10 °
Enj
11 °
Pre
11 °
Sht
11 °
Die
9 °
E mërkurë, 1 Shkurt, 2023

Uragani më i rrezikshëm “gjunjëzon” Floridën, nis evakuimi i të burgosurve

spot_img

Lajme të ngjashëm

Përmbytjet katastrofike që solli uragani “Ian” në Florida kanë nxitur autoritetet të marrin masat e para dhe të evakuuojnë mijëra të burgosur nga burgjet e këtij shteti që po përballet me zemërimin më të madh të natyrës në historinë e tij.

Më shumë se 2 mijë të burgosur u zhvendosën në objekte të pajisura më mirë për të përballuar ndikimet e stuhisë.

Në qarkun Lee të goditur rëndë, i cili përfshin Fort Myers, njerëzit e mbajtur në burg kryesor u zhvendosën në një kat më të lartë, thonë zyrtarët.

Shteti i Floridës në SHBA ka shpalllur gjendjen e jashtëzakoshme pasi uragani “Ian” goditi brigjet e saj duke shkaktuar përmbytje dhe dëme të shumta materiale. Ndërkaq zyrtarët bënë thirrje për evakuime masive, duke e cilësuar  “Ian”, si uraganin më të rrezikshëm në historinë  e Floridës.

Më shumë


spot_img

spot_img