Ura e ‘VDEKJES’ mori jetën e 22 personave e plagosi dhjetëra të tjerë, ja historia e ndërtimit të saj

Publikuar tek: bota, më 14:50 14-08-2018 Ura e ‘VDEKJES’ mori jetën e 22 personave e plagosi dhjetëra të tjerë, ja historia e ndërtimit të saj

Ura që u shemb në  autostradën A10, e quajtur ura Morandi, ka marrë emrin nga Riçardo Morandi, kalon lumin Polcevera, në Gjenova, midis lagjeve të Sampierdarena dhe Cornigliano.

Projektuar nga inxhinieri Riçardo Morandi, kjo urë u ndërtua midis viteve 1963 dhe 1967 nga Shoqëria Italiane për Tubacionet e Ujit.

Ajo njihet si "Ura e sjelljes" nga kompania që e ndërtoi atë, por gjithashtu edhe "Ura e Bruklinit" për një formë që kujton paksa urën e famshme amerikane.

Ajo ka një gjatësi 1,182 metra, një lartësi në nivelin e rrugës prej 45 metrash dhe 3 këmbëve me beton të arnuar që arrijnë 90 metra lartësi.

Është ndërtuar me një strukturë të përzier, beton i përforcuar për ura dhe beton i zakonshëm i përforcuar për kulla dhe shtëpi.

Ura u përurua më 4 shtator 1967 në prani të Presidentit të Republikës Giuseppe Saragat. Që nga ndërtimi i saj, ura është diskutuar gjithmonë, sidomos gjatë viteve të fundit ku mbahej nën vëzhgim dhe mirëmbajtje.

Detaje të tjera interesante dalin nga artikulli i inxhinier Brençich.

"Kjo inxhinieri e përdorur nga Morandi gjendet në urën e Gjenovës në Polcevera, por gjithashtu në urën e Përgjithshme Rafael Urdaneta Maracaibo Bay (Venezuela), 8.7 km e gjatë”, thuhet në artikull.

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Shembja e urës në Itali, rritet numri i viktimave, 22 të vdekur ndër ta një fëmijë
Po përpiqej të shpëtonte papagallin, burri mbytet në gropën me baltë (VIDEO) »
Article Logic
Execution time: 0.011209011077881
array(1) { ["section"]=> string(105) "ura-e-vdekjes-mori-jeten-e-22-personave-e-plagosi-dhjetera-te-tjere-ja-historia-e-ndertimit-te-saj-131093" }