Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
0.5kmh
0 %
Hën
20 °
Mar
20 °
Mër
16 °
Enj
20 °
Pre
21 °
E hënë, 25 Tetor, 2021
spot_img

Ura e Goricës në Berat, atje ku është materializuar “Miti i Murimit”

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

A S K U N D . M Ë . T E PË R . S E

në këtë kamare kafazlie, të njërës nga këmbët e urës së Goricës në Berat, nuk ndodhet i materializuar i ashtuquajturi Mit i Murimit.

Pikërisht në këtë vend u gjend kukulla e drunjtë e rrefenjës, e cila në një moment të pacaktuar historik, kish zëvendësuar flinë njerëzore që duhej blatuar me qëllim që puna të shkonte mbarë dhe ura të ishte e qëndrueshme në kohë.

Kukulla u pat futur në kamare dhe “murosur” me hekura në mënyrë që, nga njëra anë të kundrohej dhe, nga ana tjetër, të mos e merrte lumi kur ai të fryhej. Diku ekziston edhe një fotografi e vjetër saj.

Thjesht fantastike!

-Artan Shkreli

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img