Tirana
clear sky
23.5 ° C
23.5 °
23.5 °
78 %
0.5kmh
0 %
Sht
38 °
Die
41 °
Hën
40 °
Mar
39 °
Mër
34 °
E premte, 30 Korrik, 2021

UNICEF kërkesë Britanisë së Madhe: Dhuro 20% të vaksinave anti-Covid

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

UNICEF UK i ka bërë thirrje qeverisë britanike që të dhurojë 20% të vaksinave të saj anti-Covid për vendet të cilat kanë nevojë urgjente për vaksina.

 “UNICEF UK i bën thirrje qeverisë britanike të udhëheqë me shembull duke u zotuar të ndajë 20% të furnizimit të saj të vaksinave me COVAX nga qershori”, shkruhej në deklaratë.

Agjencia e OKB-së argumentoi se Britania e Madhe do të ketë doza të mjaftueshme për të vaksinuar plotësisht të gjithë të rritur deri në fund të muajit korrik të këtij viti dhe dozat rezervë të mbetura nga arsenali i saj mund të jenë në mjaftueshme për të vaksinuar plotësisht 50 milionë persona të tjerë në të gjithë botën

Më shumë

spot_img
spot_img