Tirana
clear sky
30.5 ° C
30.5 °
30.5 °
45 %
2.1kmh
0 %
Die
30 °
Hën
37 °
Mar
37 °
Mër
39 °
Enj
38 °
E diel, 1 Gusht, 2021

UNESCO kërkoi të ndalohen URGJENTISHT punimet në Bypass-in e Gjirokastrës, Rama shkon vetë për ta inspektuar, Margariti: Muri që u bë mediatik dje nuk ka asnjë vlerë historike

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ditën e djeshme Komiteti i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s bëri thirrje që të ndërpriten të gjitha punimet në Bypass-in e Gjirokastrës, duke sugjeruar që Shqipëria të ftojë një mision monitorimi për të parë nëse ndërtimi ka shkaktuar dëm ose mund të shkaktojë.

Kryeministri Edi Rama i shoqëruar nga ministrja e Kulturës Elva Margariti ka vizituar punimet që po zhvillohen në Gjirokastër, teksa u shpreh se këto punime do të çlirojnë zemrën e qytetit nga amullia e makinave të parkuara kuturu.

Ministrja Margariti përmendi edhe shqetësimin e UNESCO-s, port ha se muri për të cilin u ngerit shqetësimi u studiua dhe arkeologët dolën në përfundimin që nuk ka asnjë vlerë historike.

Më shumë

spot_img
spot_img