Tirana
clear sky
4.5 ° C
4.5 °
4.5 °
28 %
2.1kmh
0 %
Mër
7 °
Enj
8 °
Pre
10 °
Sht
8 °
Die
9 °
E mërkurë, 26 Janar, 2022

Ulja e moshës së vaksinimit? Mblidhet sot Komiteti Teknik i Ekspertëve, ja masat që priten të merren

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Komitetit Teknik i Ekspertëve pritet që të mblidhet ditën e sotme, ku parashikohet të merren masa të reja për uljen e moshës së vaksinimit kundër Covid-19.

Vaksinimi i adoleshentëve pritet të bëhet deri në moshën 16 vjeç, ndërsa për fëmijët me probleme shëndetësore +12  vjeç.

Më herët ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka bërë me dije se gjatë një diskutimi Komiteti i Ekspertëve ka rekomanduar uljen e fashës së grupmoshës së vaksinimit.

“Komiteti i Ekspertëve ka rekomanduar uljen e fashës së grupmoshës së vaksinimit për adoleshentet plus 16 vjeç. Në diskutim gjithashtu është edhe inokulimi i vaksinës tek fëmijët mbi 12 vjeç me probleme shëndetësore, si dhe marrja e dozës së tretë nga një kategori e veçantë. Të gjitha këto do të diskutohen nga Komiteti Teknik i Ekspertëve, të cilët do të japin një përgjigje lidhur me këto rekomandime”, tha ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img