Hapësire reklamuese

Bota

Ukrainasit festojnë marrjen e qytetit kyç të Khersonit, trupat ruse u tërhoqën papritur

Shkruar nga Newsbomb
Ukrainasit festojnë marrjen e qytetit kyç të Khersonit, trupat

Ushtarët ukrainas janë mirëpritur në Kherson nga banorë të gëzuar, pasi Rusia tha se ishte tërhequr plotësisht nga qyteti kyç jugor. Kherson ishte i vetmi kryeqytet rajonal i marrë nga Rusia pas pushtimit të shkurtit.

Moska tha se 30,000 personel ishin nxjerrë nga zona - si dhe rreth 5,000 pjesë të pajisjeve ushtarake, armatimit dhe aseteve të tjera.

Shtëpia e Bardhë përshëndeti atë që e quajti një "fitore të jashtëzakonshme", ndërsa presidenti ukrainas Zelensky e quajti atë një "ditë historike".

Banorët kanë mbajtur flamurin kombëtar të Ukrainës, duke brohoritur për ushtarët e tyre. Disa kënduan këngë patriotike rreth një zjarri të madh kampi deri natën.

Por ministri i jashtëm i Ukrainës tha se "lufta vazhdon". Duke folur në Kamboxhia në margjinat e një samiti të vendeve aziatike, Dmytro Kuleba tha: "Ne po i fitojmë betejat në terren. Por lufta vazhdon."

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese