Tirana
clear sky
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
87 %
1.5kmh
0 %
Enj
19 °
Pre
19 °
Sht
19 °
Die
19 °
Hën
14 °
E enjte, 23 Mars, 2023

“Ukraina sulmoi korridorin e sigurisë”, Vladimir Putin pezullon marrëveshjen e eksportit të grurit në Detin e Zi

Lajme të ngjashëm

Presidenti Vladimir Putin ka njoftuar se Rusia po pezullon marrëveshjen për transportin e grurit të Ukrianës.

Putin tha se Rusia po e pezullon marrëveshjen, por la të nënkuptohej se është i hapur për një bisedim për të arritur një tjetër marrëvbeshje për të lejuar kalimin e sigurt për anijet që transportojnë eksporte të grurit ukrainas në Detin e Zi.

Moska u tërhoq nga marrëveshja e ndërmjetësuar nga OKB të shtunën, duke pretenduar se Ukraina kishte përdorur një korridor sigurie në Detin e Zi për të sulmuar flotën e saj.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se marrëveshja do të respektohej dhe akuzoi Rusinë për

Më shumë