Hapësire reklamuese

Bota

Ukraina pretendon se ka fundosur një anije ruse në Krime

Shkruar nga Newsbomb
Ukraina pretendon se ka fundosur një anije ruse në Krime

Një anije e madhe ruse “Caesar Kunikov” është fundosur në brigjet e Krimesë së pushtuar nga Rusia, sipas forcave të armatosura të Ukrainës.

Media lokale në Ukrainë raportojnë se “shpërthime të fuqishme u dëgjuan herët të mërkurën”. Sipas mediave ukrainase anija ruse u godit në jug të qytetit të Jaltës, raporton BBC.

Drejtoria e inteligjencës në Ukrainë publikoi një video, që sipas saj dronët detar Magura V5 godasin anijen ruse. Ukraina ka goditur vazhdimisht flotën ruse të Detit të Zi në Krimenë e pushtuar.

Imazhet satelitore vitin e kaluar treguan se pjesa më e madhe e flotës ishte larguar nga gadishulli për në portin rus të Detit të Zi të Novorossiysk.

Përpara një takimi ministror të NATO-s në Bruksel, sekretari i përgjithshëm i aleancës së mbrojtjes perëndimore, Jens Stoltenberg, tha se forcat ukrainase kanë regjistruar një "fitore të madhe" muajt e fundit, duke shkaktuar "humbje të rënda" në flotën e Detit të Zi që kishte hapur një korridor për eksportet e grurit të Ukrainës.

Lufta Rusisë në Ukrainë do të hyjë në vitin e tretë javën e ardhshme dhe shefi i forcave të armatosura të Ukrainës ka pranuar se situata është "jashtëzakonisht komplekse dhe e tensionuar".

Gjeneral Kolonel Oleksandr Syrskyi, i cili u emërua komandant i përgjithshëm javën e kaluar, vizitoi vijën e frontit të mërkurën dhe premtoi se njësitë që përpiqen të parandalojnë trupat ruse të kapin qytetin e pikës së zjarrit Avdiivka do të përforcohen.

Avdiivka është pothuajse bosh dhe i rrethuar nga forcat ruse dhe një nga ushtarët që e mbronte tha më herët se situata atje ishte kritike.

“Ne po bëjmë gjithçka që është e mundur për të parandaluar që armiku të përparojë thellë në territorin tonë”, ka shkruar ai në rrjetet sociale.

Gjatë natës, një sulm me raketa ruse vrau tre persona, përfshirë një fëmijë në qytetin minerar Selydove, 40 km (25 milje) në perëndim të Avdiivka. Zyrtarët thanë se katër raketa kishin goditur spitalin lokal dhe repartin e maternitetit, si dhe nëntë blloqe banesash.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese