Hapësire reklamuese

Bota

Ukraina pranon për herë të parë shpërthimin e Urës së Krimesë

Shkruar nga Newsbomb
Ukraina pranon për herë të parë shpërthimin e Urës

Zëvendësministrja e Mbrojtjes së Ukrainës, Hanna Maliar, ka pranuar se autoritetet në Kiev kanë kryer një sulm në Urën e Krimesë në vjeshtën e vitit 2022.

“273 ditë që kur dhamë goditjen e parë në urën e Krimesë për të prishur logjistikën e rusëve”, shkroi ajo në Telegram të shtunën, raportoi Sputnik.

Deri më tani, Kievi ka refuzuar të marrë përgjegjësinë për sulmin në urën 19 km të gjatë, më e gjata në Evropë dhe që lidh gadishullin e Krimesë me rajonin Krasnodar të Rusisë kontinentale. Krimea u ribashkua me Rusinë në mars 2014 pas një referendumi në të cilin mbi 96% e votuesve të gadishullit i votuan pro  ribashkimit. Ura u hap nga presidenti rus Vladimir Putin, në maj 2018.

Një kamion u hodh në erë në seksionin rrugor të Urës së Krimesë më 8 tetor, duke bërë që dy hapësira makinash të rrëzohen pjesërisht në det. Shtatë depozita karburanti të një treni mallrash në seksionin ngjitur hekurudhor morën flakë. Tre persona u vranë. Presidenti rus Vladimir Putin e quajti shpërthimin në Urën e Krimesë një sulm terrorist që synon të shkatërrojë infrastrukturën civile.

Menjëherë pas sulmit, autoritetet ruse njoftuan një sërë masash për të riparuar dëmet dhe për të siguruar lidhje të qëndrueshme transporti midis Krimesë dhe Territorit të Krasnodarit. Putin nënshkroi një dekret për të rritur sigurinë për kalimin e transportit përmes ngushticës Kerç, si dhe infrastrukturën e energjisë elektrike dhe energjisë në zonë.

Në atë kohë, zyrtarët ukrainas, përfshirë presidentin Volodymyr Zelensky, lanë të kuptohej përgjegjësia e Kievit për incidentin terrorist në një seri postimesh të mbushura me meme në mediat sociale. Këshilltari presidencial Mykhailo Podolyak tha se sulmi në urë ishte vetëm fillimi dhe se çdo gjë e paligjshme duhet të shkatërrohet"dhe çdo gjë e vjedhur duhet t'i kthehet Ukrainës.

Dy zyrtarë të lartë ukrainas thuhet gjithashtu se i thanë Neë York Times se inteligjenca ukrainase qëndron pas sulmit në urë.

Shërbimi Federal i Sigurisë i Rusisë (FSB) deklaroi një javë pas sulmit se pas shpërthimit qëndronte Drejtoria kryesore e Inteligjencës e Ministrisë së Mbrojtjes të Ukrainës. FSB tha gjithashtu se pajisja shpërthyese ishte kamufluar në rrotulla me një film polietileni ndërtimi dhe u dërgua nga porti detar [ukrainas] i Odessa në Ruse të Bullgarisë në fillim të gushtit.

Sipas FSB-së, kontrolli mbi lëvizjen e ngarkesave përgjatë gjithë rrugës dhe kontaktet me pjesëmarrësit në skemën kriminale ishin kryer nga një punonjës i Drejtorisë kryesore të Inteligjencës të Ukrainës.

Rusia nisi një seri sulmesh me raketa thellë në Ukrainë pas sulmit të urës, pasi konfirmoi përfshirjen e forcave speciale ukrainase. Sulmet kishin në shënjestër infrastrukturën energjetike të Ukrainës dhe komandën ushtarake dhe postet e komunikimit në të gjithë vendin.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese