Hapësire reklamuese

Bota

Ukraina merr përgjegjësinë për sulmin e dytë në urën e Krimesë

Shkruar nga Newsbomb
Ukraina merr përgjegjësinë për sulmin e dytë në

Një zyrtar i sigurisë ukrainase ka marrë përgjegjësinë e Kievit për një sulm në urën që lidh gadishullin e aneksuar të Krimesë me kontinentin rus. Ura e Krimesë është  një linjë jetike furnizimi për përpjekjet luftarake të Rusisë në Ukrainë dhe një projekt personal për presidentin rus Vladimir Putin.

Ura rreth 19 kilometra e gjatë, e njohur gjithashtu si Ura e Kerçit, është më e gjata në Evropë dhe ka një rëndësi të madhe strategjike dhe simbolike për Moskën. Sulmi i së hënës në urë ishte i dyti që kur Rusia nisi pushtimin e saj në Ukrainë, pasi një cisternë karburanti shpërtheu teksa po kalonte urën në tetor.

Një burim në Shërbimin e Sigurisë të Ukrainës (SBU) tha për CNN se ky sulm ishte një operacion i përbashkët i SBU dhe forcave detare të Ukrainës. Burimi foli në kushte anonimiteti sepse ata nuk kishin marrë autorizim për të folur në procesverbal.

Dy sulme thuhet se u kryen rreth orës 3 të mëngjesit me orën lokale të hënën, duke dëmtuar një pjesë të urës, sipas kanalit Telegram Gray Zone, i cili mbështet grupin mercenar Wagner të udhëhequr nga Yevgeny Prigozhin.

Dy persona u vranë dhe vajza e tyre u plagos në sulm, thanë disa zyrtarë të emëruar nga Rusia. Shpërthimet u dëgjuan rreth orës 03:04 dhe 3:20 të mëngjesit sipas kohës lokale, njoftoi në Telegram, Gray Zone dhe blogeri i njohur i Krimesë 'TalipoV Online Z'.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese