Tirana
clear sky
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
77 %
2.1kmh
0 %
Die
27 °
Hën
27 °
Mar
29 °
Mër
29 °
Enj
25 °
E diel, 22 Maj, 2022
spot_img

Ukraina bën bilancin: Që nga fillimi i luftës janë vrarë 26,000 trupa ruse

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Rreth 26,000 trupa ruse janë vrarë që kur Rusia pushtoi Ukrainën më 24 shkurt.

Lajmin e ka bërë me dije Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës në përditësimin e tij të fundit.

Në njoftim thuhet se Rusia pësoi humbjet më të mëdha në drejtimin Avdiivka, në veri të qytetit ukrainas Donetsk.

Ndër të tjera në njoftim jepen më shumë detaje për humbjet që sipas tyre ka pësuar Rusia:

 • 1170 tanke
 • 2808 mjete luftarake të blinduara
 • 519 sisteme artilerie
 • 185 sisteme raketash të shumta lëshuese
 • 87 sisteme luftarake kundërajrore
 • 199 avionë
 • 158 helikopterë
 • 1980 automjete dhe cisterna karburanti
 • 12 varka/prerëse
 • 380 drone
 • 41 njësi pajisje speciale dhe 94 raketa lundrimi

Ndërkohë që Rusia pretendon se ka humbur shumë më pak trupa nga çfarë raporton Ukraina.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
RingRing
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img