Tirana
few clouds
2.5 ° C
2.5 °
2.5 °
75 %
2.1kmh
20 %
Mar
3 °
Mër
10 °
Enj
13 °
Pre
15 °
Sht
10 °
E martë, 30 Nëntor, 2021
spot_img

Udhëheqësi suprem i talebanëve shfaqet papritur në publik, ky është njeriu që komandon “luftëtarët” që morën nën kontroll Afganistanin

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Udhëheqësi i izoluar i talibanëve në Afganistan bëri një paraqitje të rrallë publike më 30 tetor.

Ai vizitoi një shkollë fetare në qytetin e Kandaharit.

Udhëheqësi suprem i talibanëve, Mawlawi Haibatullah Akhundzada, nuk është shfaqur në publik që kur u bë lider i talibanëve në vitin 2016.

Ai nuk ka bërë paraqitje edhe pasi lëvizja që udhëheq mori kontrollin e Afganistanit në muajin gusht, pas tërheqjes së forcave amerikane dhe vendeve tjera aleate.

Akhundzada gjatë vizitës së tij në medresenë Darul Uloom Haakimah, u lut për “dëshmorët” talibanë dhe i kërkoi Zotit që “të shpërblejë popullin e Afganistanit që luftoi pabesimtarët dhe shtypësit për 20 vjet”.

Ceremonia u mbajt nën masa të rrepta sigurie dhe aty nuk u lejua xhirimi apo shkrepja e ndonjë fotografie.

Në mediat sociale janë publikuar vetëm audio incizime të deklaratave të tij.

Gjatë fjalimit të tij 10-minutësh, Akhundzada u lut për zyrtarët që po kalojnë në “provën e madhe” të ndërtimit të “Emiratit Islamik të Afganistanit”.

Akhundzada u emërua lider i lëvizjes pas vdekjes së paraardhësit të tij, Mullah Akhtar Mansour, nga një sulm me dron të SHBA-së më 2016.

Deri në atë kohë ai ishte një figurë fetare relativisht e profilit të ulët.

Paraqitja e tij në Kandahar ka nxitur spekulime se ai synon të marrë një rol më aktiv në drejtimin e vendit./REL

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img