Tirana
clear sky
23.5 ° C
23.5 °
23.5 °
57 %
0.5kmh
0 %
Hën
26 °
Mar
24 °
Mër
25 °
Enj
25 °
Pre
23 °
E hënë, 29 Maj, 2023

Udhëheqësi kinez Xi Jinping mbërrin në Moskë, i pari që ku nisi lufta në Ukrainë

Lajme të ngjashëm

Lideri kinez Xi Jinping ka zbarkuar në Moskë për një vizitë tre-ditore ku do të takohet me homologun e tij rus, presidentin Vladimir Putin. Është hera e parë që udhëheqësi i Kinës viziton fqinjin dhe aleatin e tij të ngushtë që kur Rusia nisi pushtimin e saj të paprovokuar në shkallë të plotë të Ukrainës.

Udhëheqësi kinez Xi Jinping përsëriti gatishmërinë e tij për të punuar së bashku me presidentin rus Vladimir Putin për të “mbrojtur rendin ndërkombëtar”, në një deklaratë të lëshuar të hënën ndërsa mbërriti në Moskë.

“Kina dhe Rusia janë të dyja fuqitë e mëdha në botë dhe anëtarë të përhershëm të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, duke luajtur një rol të rëndësishëm në çështjet ndërkombëtare. Përballë një bote të trazuar dhe në ndryshim, Kina është e gatshme të vazhdojë të punojë me Rusinë për të mbrojtur me vendosmëri rendin ndërkombëtar”, thuhet në deklaratë.

Ai shtoi, “Pres me padurim shkëmbimin e pikëpamjeve të thella me Presidentin Putin mbi marrëdhëniet dypalëshe dhe çështjet kryesore ndërkombëtare dhe rajonale me interes të përbashkët gjatë vizitës, në mënyrë që të hartohet një plan për koordinimin strategjik Kinë-Rusi dhe bashkëpunimin praktik në një epokë të re.”

Më herët të hënën, në një artikull të nënshkruar të botuar në mediat shtetërore ruse, Xi e cilësoi udhëtimin e tij në Moskë si “një udhëtim miqësie, bashkëpunimi dhe paqeje”, duke u zotuar të hapë “një kapitull të ri” të marrëdhënieve dypalëshe.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov u tha gazetarëve të hënën se Putin do të diskutojë temën e paqes në Ukrainë me Xi gjatë vizitës së liderit kinez në Moskë.


Më shumë