Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
37 %
5.1kmh
0 %
Die
0 °
Hën
4 °
Mar
6 °
Mër
7 °
Enj
7 °
E diel, 5 Shkurt, 2023

U zunë rob në Ukrainë, Rusia DËNON me vdekje dy britanikë dhe një maroken

spot_img

Lajme të ngjashëm

Dy britanikë dhe një shtetas maroken të kapur dje nga forcat ruse në Ukrainë, janë dënuar me vdekje.

Sipas BBC Aiden Aslin, 28 vjeç, nga Nottinghamshire dhe Shaun Pinner, 48 vjeç, nga Bedfordshire dhe një shtetas maroken Saaudun Brahim, u paraqitën në një gjykatë në Republikën Popullore të Donetskut, e cila mbahet nga rebelët pro-rusë.

Gjykata nuk është e njohur ndërkombëtarisht. Mësohet se ata akuzohen si mercenarë. Por familjet e britanikëve thonë se ata kishin shkuar për t’iu bashkuar ushtrisë së Ukrainës.

Të dy britanikët janë duke u shërbyer anëtarëve të forcave të armatosura të Ukrainës, ndërsa Britania e Madhe e ka bërë të qartë se ata janë të burgosur lufte me të drejtë imuniteti dhe nuk duhet të ndiqen penalisht për pjesëmarrje në armiqësi.

Më shumë


spot_img

spot_img