Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
77 %
1.5kmh
0 %
Sht
14 °
Die
19 °
Hën
14 °
Mar
12 °
Mër
10 °
E shtunë, 25 Mars, 2023

U zhduk pasi protestoi kundër Putinit, bëhet e gjallë gazetarja ruse, ja çfarë ka ndodhur me atë

Lajme të ngjashëm

Gazetarja ruse Marina Ovsyannikova, e cila organizoi një protestë gjatë transmetimit të lajmeve kundër luftës së Putinit në Ukrainë, është “bërë e gjallë”.

Pas kësaj proteste të gazetares, mediat e huaja raportuan se ajo ishte zhdukur. Ovsynnikova është akuzuar për një kundërvajtje administrative sipas ligjeve të protestës së Rusisë dhe është gjobitur me 30.000 rubla.

Në një deklaratë per mediat jashtë Gjykatës ajo tha se: Ishte vendimi im kundër luftës. Këtë vendim e mora vetë, sepse nuk më pëlqen që Rusia të fillojë këtë pushtim. Ishte vërtet e tmerrshme.

Ajo akuzoi autoritetet se fillimisht ia mohuan ndihmën ligjore. Avokatët e saj gjithashtu thanë në gjykatë se pavarësisht se kërkuan praninë e një avokati, asaj nuk iu dha akses për disa orë.

“Nuk më lejuan të kontaktoja me të afërmit dhe të afërmit. Ata nuk lejuan asnjë ndihmë juridike. Isha në një gjendje të vështirë”, tha Ovsyannikova.

Më shumë