Tirana
light rain
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
44 %
1kmh
40 %
Enj
13 °
Pre
11 °
Sht
10 °
Die
7 °
Hën
7 °
E enjte, 2 Shkurt, 2023

U vranë mbi 100 ushtarë në luftën për territorin, Armenia e gatshme për armpushim me Azerbajxhanin

spot_img

Lajme të ngjashëm

Azerbajxhani dhe Armenia i kanë marrë parasysh thirrjet e vazhdueshme të Presidentit rus Vladimir Putin, presidentit francez Emmanuel Macron dhe presidentit të  SHBA-së  Donald Trump për një armëpushim mes luftimeve për territorin.

 

Pas 5 ditësh në luftën për territorin, Azerbajxhani dhe Armenia janë të gatshme për një armpushim.

Të paktën 100 ushtarë thuhet se janë vrarë dhe  qindra të plagosur në shpërthimin e fundit.

Kanë qënë Presidenti rus Vladimir Putin, presidenti francez Emmanuel Macron dhe presidenti i SHBA Donald Trump që i kanë bërë thirrje dy vendeve  për një ‘ndërprerje të menjëhershme të armiqësive’.

Kësaj thirrje i janë përgjigjur të dyja vendet duke u treguar të gatshme për ta respektuar.

Kujtojmë se konflikti nisi Armenisë dhe Azerbajxhanit ka nisur për rajonin e Nagorno Karabakh-ut.

Më shumë


spot_img

spot_img