Tirana
clear sky
3.5 ° C
3.5 °
3.5 °
24 %
4.6kmh
0 %
Hën
3 °
Mar
6 °
Mër
7 °
Enj
8 °
Pre
9 °
E hënë, 6 Shkurt, 2023

U vetëdorëzua në polici, Alqi Bllako del sot para gjykatës

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ish-deputeti i PS, Alqi Bllako sot do të njihet me masën e sigurisë, pasi akuzohet për “shpërdorim detyre”.

Bëhet me dije se sot në orën 11:00 Bllakos do t’i komunikohet masa e sigurisë nga gjykata. Ish-deputeti akuzohet  për shpërdorim detyre dhe korrupsion, në lidhje me aferën e inceneratorit të Fierit, në kohën kur mbante postin e këshilltarit në Ministrinë e Mjedisit.

Menjëherë pasi u ngritën akuzat ndaj tij, Bllako dha dorëheqjen nga mandati i deputetit, përpara se Këshilli i Mandateve të mblidhet për t’i hequr atij imunitetin dhe më pas u vetëdorëzuar në drejtorinë e Policisë së Tiranës.

Nga hetimet ka rezultuar se Bllako në kohën që mbante postin e  sekretarit të përgjithshëm të ministrisë së mjedisit, në bashkëpunim me ish-ministrin Lefter Koka dhe ish-kryetarin e Komisionit të Shpronësimit Pëllumb Abeshi, kanë falsifikuar dokumentin në  lidhje me sipërfaqen e tokës ku u ndërtua inceneratori duke I shkaktuar dëm buxhetit të shtetit prej 16 milionë lekësh.

Më shumë


spot_img

spot_img