Tirana
clear sky
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
69 %
2.1kmh
0 %
Sht
23 °
Die
31 °
Hën
34 °
Mar
35 °
Mër
36 °
E shtunë, 19 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

U vaksinuan me vaksinën e Pfizer, 13 izraelitë pësojnë paralizë në fytyrë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

337efa959ff5cd247c77c033fcec6e7d

Izraeli është një nga shtetet që ka kryer më shumë vaksina, pasi 20% e izraelitëve kanë marrë vaksinën kundër koronavirusit.

Por vaksinat duket se kanë sjellë edhe efekte anësore, pasi të paktën 13 persona kanë pësuar paralizë të fytyrës pasi kanë marrë dozën e parë të vaksinës së prodhuar nga Pfizer.

Sipas zyrtarëve vendas, numri mund të jetë më i lartë, ndërkohë që rasti ndodh një muaj pasi Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave raportoi raste të ngjashme, por shtoi se nuk ishin të lidhura me vaksinën.

“Për të paktën 28 ​​orë kam ecur me paralizë të fytyrës. Nuk mund të them se u zhduk plotësisht më pas, por përveç kësaj nuk kisha dhimbje të tjera, përveç një dhimbje të vogël ku ishte injeksioni”, tregoi një izraelit që u përball me efektin anësor të vaksinës.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img