Tirana
clear sky
4.5 ° C
4.5 °
4.5 °
28 %
2.1kmh
0 %
Mër
7 °
Enj
8 °
Pre
10 °
Sht
8 °
Die
9 °
E mërkurë, 26 Janar, 2022

U skualifikuan nga gara për hetues të BKH-së, 7 kandidatë padi ndaj anëtarëve të Komisionit të Vlerësimit, mes tyre Aida Hajnaj dhe kreu i SPAK

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

7 kandidatë për hetues të Byrosë Kombëtare të Hetimit kanë paditur anëtarët e Komisionit të Vlerësimit, mes tyre vetë shefen e BKH-së Aida Hajnaj dhe kreun e SPAK Arben Kraja.

Sipas kallëzuesve, anëtarët e Komisionit të Vlerëismit i kanë skualifikuar ata padrejtësisht dhe kanë kaluar në fazën tjetër disa kanidatë që nuk plotësojnë kriteret. Pretendimi i kandidatëve të skualifikuar lidhet me fazën e tretë të konkursit, atë të Testit të Aftësive Fizike.

“Me anë të kësaj kërkesë padie, kërkoj pezullimin e procedurave të konkurrimit nga Byroja Kombëtare e Hetimit, pasi në mënyrë jo transparente me anë të një veprimi administrativ ka bërë përjashtimin e 300 kandidatëve për hetues në fazën në fazën e tretë të testimit (testimi fizik) pa përcaktuar metodologjinë e vlerësimit, ku dëmtohen interesat e mia personale, interesi publik dhe procesi i rregullt ligjor në një procedurë konkurrimi që ka për qëllim rritjen e besimit të publikut pranë organeve të drejtësisë”, thueht në padinë e një prej kandidatëve.

Të paditur bashkë me Hajnajn dhe Krajën janë dhe prokurorët Enkelejda Millonai, Vladimir Mara dhe Dritan Prençi. Ata akuzohen për shpërdorim detyre dhe falsifikim dokumentesh.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img