Tirana
clear sky
30.5 ° C
30.5 °
30.5 °
48 %
3.6kmh
0 %
Mër
28 °
Enj
38 °
Pre
39 °
Sht
31 °
Die
31 °
E mërkurë, 17 Gusht, 2022
spot_img

U shpall fitues i ‘The Pak Kyongi 2019’, Korea e Jugut i dorëzon çmimin e madh Ismail Kadaresë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ditën e sotme, romanticierit shqiptar Ismail Kadare i është dorëzuar çmimi ndërkombëtar i letërsisë ‘The Pak Kyongi 2019’, në Seul të Koresë së Jugut.

albsig

Lajmin e ka dhënë Akademia e Shkencave të Shqipërisë, e cila ka publikuar një foto ku Kadare shfaqet me çmimin në duar i shoqëruar nga bashkëshortja e tij Helena.

Ismail Kadare konkuroi mes 45 shkrimtarëve të tjerë nga e gjithë bota, ndërsa juria e përbërë nga 7 persona vendosi që fitues të shpallej shkrimtari jonë.

Kadare bashkë me çmimin, u shpërblye dhe me 100 milion Won (84,173 dollarë ose 76 000 euro).

Kujtojmë që ky çmim letrar, i titulluar Park Kyung, u krijua në vitin 2011 për nder të së ndjerës Park Kyung (1926-2008), një nga romancieret më shquara të Koresë së Jugut.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img