Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
34 %
1kmh
0 %
Hën
0 °
Mar
6 °
Mër
7 °
Enj
8 °
Pre
10 °
E hënë, 6 Shkurt, 2023

U shkëmbye me “tregtarin e vdekjes”, basketbollistja Brittney Griner mbërrin në Teksas

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ylli i basketbollit amerikan, Brittney Griner, është kthyer në Amerikë pasi u lirua pas një shkëmbimi të të burgosurve, me tregtarin e dënuar rus të armëve, Viktor Bout, i njohur si “Tregtari i vdekjes”. Ylli 32-vjeçe e WNBA u dërgua në San Antonio, Teksas për të marrë trajtim mjekësor.

“Qeveria e SHBA-së është e përqendruar në sigurimin që Brittney Griner dhe mirëqenia e familjes së saj të ketë prioritet dhe që e gjithë ndihma e disponueshme të ofrohet në mënyrën e duhur,” tha një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë.

Griner u lirua ditën e djeshme nga burgu në Rusi, në një shkëmbim me tregtarin famkeq të armëve Viktor Bout nga Rusia. Ajo u dënua në shkurt të këtij viti pasi u akuzua për trafikim të lëndëve narkotike në Rusi. Basketbollistja kërkoi ndihmën e presidentit amerkan, Joe Biden që ta lironin.

Më shumë


spot_img

spot_img