Tirana
broken clouds
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
57 %
5.1kmh
75 %
Hën
24 °
Mar
29 °
Mër
28 °
Enj
26 °
Pre
20 °
E hënë, 27 Shtator, 2021
spot_img

U regjistruan për zgjedhjet lokale dhe duan negociata, Endrit BRAIMLLARI është i bindur: Në 13 tetor do të kemi zgjedhje, flasim me RAMËN si kryetar i PS-së

spot_img

Lajme të ngjashëm

7208ebdc41c678bec028fe421127e9e9

Sekretari i Përgjithshëm i LSI-së Endrit Braimllari këmbëngul për bisedime me Partinë Socialiste në lidhje me zgjidhjen e ngërccit politik në vend.

I ftuar në ‘’Ora News’’ numri 2 i kësa force politike deklaroi se pranon që të diskutohet me Edi Ramën në funksionin e liderit të PS-së, jo si kryeministër.

‘’Edi Rama është kryetar i PS, nuk pretendojmë të ndërrojmë kryetarin e PS. Dialogu nuk bëhet ndërmjet kryeministrit Rama dhe popullit, por mes palëve politike. Ajo parti atë kryetar ka, kur ta ndërrojnë ata brenda është punë e tyre.Duhet bërë çdo përpjekje që 13 tetori të mos shkojë si shans i humbur për shqiptarët se dënon rëndë 18 tetorin’’, u shpreh në lidhje me bisedimet midis palëve politike Braimllari.

Ndërsa për sa i  përket 13 tetorit, datës së dekretuar nga Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta për mbajtjen e zgjedhjeve lokale, Braimllari është i bindur se në këtë datë do të mbahen zgjedhjet lokale dhe anëtarët majtë në KQZ do të mbajnë përgjegjësi nëse nuk miratojnë dekretin e kreut të shtetit.

‘’ Braimllari: Çështja zgjidhjet me zgjedhje të lira dhe të ndershme. 13 tetori është një mundësi e mirë për të gjitha partitë politike në vend për tu ngritur në nivelin e përgjegjshmërisë dhe për ti dhënë zgjidhje vendit me qëllim që të mos humbim trenin e  18 tetorit. 13 tetori është datë kombëtare. Ndaj LSI u regjistrua për zgjedhjet e 13 tetorit, se janë zgjedhje të ligjshme me dekret të Presidentit. Nuk kemi dyshim që 13 tetori do të jetë ditë zgjedhjesh. Të katërt anëtarët e KQZ do të mbajnë përgjegjësi para ligjit, do të jenë shembulli i parë se si zyrtarët shkojnë të përballën me drejtësinë për shkatërrimin e zgjedhjeve.Letrat aty janë. Kanë penguar partitë politike të marrin pjesë në zgjedhje, kanë shkatërruar demokracinë’’, përfundoi zyrtari i lartë i LSI-së.

Më shumë

spot_img