Tirana
broken clouds
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
53 %
1kmh
75 %
Die
8 °
Hën
12 °
Mar
12 °
Mër
14 °
Enj
14 °
E diel, 27 Nëntor, 2022

U qëllua 10 herë me thikë, shkrimtari Salman Rushdie del nga intubimi dhe është në gjendje të flasë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Përmirësohet gjendja e shkrimtarit Salman Rushdie, i cili u qëllua 10 herë me thikë në skenën e një eventi në Nju Jork.

Mjekët bënë me dije për mediat në SHBA se autori i “Vargjeve Satanike” ka lënë intubimin dhe është në gjendje të flaësë.

Novelisti 75-vjeçar u qëllua 10 herë me thikë në sy, qafë dhe pjesën e barkut. Mjekët thanë se me gjasë ai do të humbasë njërin sy.

Autori i sulmit, 24-vjeçari Hadi Matar ka pretenduar pafajësinë para autoriteteve ligjzbatuese amerikane.

Qindra shkrimtarë në mbarë botën janë sensibilizuar me Rushdie, ndër ta edhe autorja e famshme e Harry Potter, JK Rowling, e cila u kërcënua në një postim në Twitter ku shprehte keqardhjen për atë që i ndodhi Rushdie. Një pakistanez i shkroi asaj në komente “ti do të jesh e radhës”.

Më shumë
spot_img
spot_img