Hapësire reklamuese

Bota

“U prehtë në paqe”, studentët gjermanë varrosin skeletin që e përdornin për të mësuar biologjinë

Shkruar nga Newsbomb

Studentët e një shkolle të mesme në qytetin gjerman perëndimor të Schleiden varrosën sot një skelet që kishte shërbyer si një mostër edukative për brezat e nxënësve.

Rreth 80 studentë, mësues dhe zyrtarë të qytetit morën pjesë në ceremoninë në varrezat protestante të Schleiden, ku eshtrat e gruas së panjohur u varrosën në një arkivol të vogël me simbole të të gjitha feve kryesore botërore.

"Ne me të vërtetë po varrosim një anëtar të komunitetit të shkollës," tha pastori Oliver Josëig.

Skeleti, i quajtur Anh Bian  që Vietnamisht do të thotë për paqe misterioze, ishte në departamentin e biologjisë së shkollës që nga viti 1952.

Studentët kishin vite që kishin kërkuar që eshtrat e gruas të varroseshin, por planet për ta bërë këtë u vonuan nga pandemia.

Shkolla shpreson që përfundimisht të mësojë më shumë rreth origjinës së skeletit pasi të kthehen rezultatet e mostrave të ADN-së të marra nga kockat. Mësimet e biologjisë tani zhvillohen duke përdorur një model plastik.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese