Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
64 %
1.5kmh
0 %
Die
36 °
Hën
37 °
Mar
40 °
Mër
42 °
Enj
41 °
E diel, 25 Korrik, 2021

U pezullua nga disa vende se shkaktonte mpiksje gjaku, OBSH: S’ka arsye për të ndaluar AstraZeneca

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

fdae4640ea09442d412de188b15d0ae6

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka deklaruar se vaksina AstraZeneca kundër Covid-19 nuk shkaktoin mpiksje gjaku dhe se nuk ka asnjë inidikacion që të vërtetojë këtë.

Bullgaria, Danimarka, Norvegjia, Islanda, Italia dhe Rumania janë ndër vendet që kanë ndaluar përdorimin e saj.

Ditën e djeshme një zëdhënëse e OBSH-së tha se nuk kishte asnjë lidhje midis vaksinës dhe një rreziku të një mpiksje gjaku. Rreth 5 milion europianë kanë marrë tashmë vaksinën AstraZeneca.

Ka pasur rreth 30 raste në Evropë të mpikjes së gjakut tek personat, pas përdorimit të kësaj vaksine, raportojnë mediat e huaja. 

Në Itali u raportua se një 50-vjeçar kishte vdekur, pasi injektimit të vaksinës AstraZeneca.

“Një analizë e të dhënave tona të sigurisë prej më shumë se 10 milion shënimesh nuk ka treguar prova të një rreziku në rritje të embolisë pulmonare ose trombozës së venave të thella”, tha një zëdhënës i OBSH.

Më shumë

spot_img
spot_img