Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
64 %
1.5kmh
0 %
Die
36 °
Hën
37 °
Mar
40 °
Mër
42 °
Enj
41 °
E diel, 25 Korrik, 2021

U pa në Vlorë me 5 autoblinda eskortë, kush është Sedat Peker me pseudonimin ‘bilbili’: Bos i mafies turke; ish-mbështetës i Erdogan që trazoi qeverinë me akuzat e forta

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Sedat Peker, kohët e fundit është bërë një nga emrat më të përfolur në mediat e huaja, por dhe ato shqiptare, që prej deklaratës së fortë të gazetarit Artan Hoxha, i cili deklaroi pak ditë më parë në “Opinion”, se e kishte parë bosin e mafies turke në Vlorë, me eskortë me pesë makina auto-blindë, gjatë kohës që kërkohej nga shteti turk.

Sedat Peker është cilësuar si një nga bosët më të mëdhenj të mafies turke që kërkohet ndërkombëtarisht. U kërkua në Mal të Zi, Kosovë, Shqipëri e më pas në Maqedoni. Së fundmi aludohet se Peker ndodhet në Dubai.

Sedat Peker ka lindur në 26 qershor 1971 në Adapazari, në provincën turke Sakarya, por e pranon se është me origjinë kaukaziane. Peker ka kaluar një kohë të gjatë edhe në Gjermani.

Përveç faktit që cilësohet si një nga bosët e drogës, Peker ka marrë pseudonimin “bilbili”, pasi ka treguar shumë sekrete të ndjeshme në lidhje me strukturën e pushtetit politik turk si dhe angazhime të shumta të qeverisë në veprimtari të paligjshme.

Peker cilësohet si një “celebrity”, si një yll në rrjete sociale, kryesisht “Youtube”, në kanalin e tij personal ku bën denoncime të shumta. Peker ka mijëra mbështetës atje dhe miliona në rrjete sociale. U gjykua për vrasjen e kontrabandistit të drogës Abdullah Topçu, por u shpall i pafajshëm. Dy të pandehurit e tjerë në të njëjtën çështje, të konsideruar si punonjës të Peker, u dënuan me burgim të përjetshëm. Pas kësaj, ai u arratis në Rumani dhe u kërkua, ndër të tjera, për mashtrim, detyrim dhe nxitje për vrasje. Gjatë kësaj kohe u raportua se Peker ishte vizituar nga një ministër dhe një anëtar i parlamentit nga Partia Mëmëdheu dhe ishte garantuar, në këmbim të një favori të panjohur, të burgosej vetëm për një periudhë të shkurtër kohe.

Më 17 gusht 1998, Peker u dërgua në Turqi me vullnetin e tij të lirë dhe iu dorëzua autoriteteve. Çështja kundër tij u hap në shtator 1998. Ai u deklarua fajtor për krimet për të cilat u akuzua dhe u shpall fajtor për ndërtimin e një organizate kriminale. Gjatë gjykimit, Peker bëri disa akuza të forta: Një anëtar i vjetër i parlamentit më dërgoi një SMS që thoshte se nuk duhet të sillem shumë me arrogancë. Unë do të doja t’ju tregoja (gjykatës) gjithçka, sepse nëse nuk mundem, mund të ndodhë që unë bëj vetëvrasje në rrethana të dyshimta. 

Prokurorët kërkuan të paktën 7.5 vjet burg, por Peker u dënua vetëm me tetë muaj dhe 29 ditë. Ai u la i lirë më 24 maj 1999. Më 12 maj 2005, ai u arrestua gjatë Operacionit Butterfly. Më 31 janar 2007, ai u shpall fajtor për ndërtimin dhe udhëheqjen e një organizate kriminale,  grabitje,  falsifikim dhe dy akuza burgimi të rremë dhe u dënua me 14 vjet e pesë muaj. Më 30 maj 2008, gjatë burgosjes së tij, Peker u martua me avokaten e tij, Gezge Yılmaz.

Peker thuhet se është një anëtar i organizatës turke  Ergenekon. Më 5 gusht 2013, Peker u dënua me dhjetë vjet burg si pjesë e gjykimeve të Ergenekon; megjithatë, ai dhe të dënuarit e tjerë u lanë të lirë disa muaj më vonë. Në 2015 ka drejtuar një organizatë që ka një aktivitet të shtrirë në Turqi, vrasje, rrëmbime, gjoba. Në 2015 është parë në takim me Erdogan. Gjatë viteve 2015-208 ka qenë mbështetës i Erdogan, me qendrime publike dhe shënimë në Facebook, ku kishte mbi 1.6 milonë ndjekës, përfshirë Instagram dhe Twitter, por që shumë prej adresave i janë mbyllur. Është një personazh shumë publik dhe i mediatizuar.

Pas 2018 ka pasur përplasje publike me Erdogan dhe ka filluar operacioni i policisë turke. U kapën 49 anëtarë të grupit të tij, por jo Sedat Peker. Ggjatë vizitave në Kosovë, Mal të Zi dhe Maqedoni ka takuar atje kryetarët e pakicave turke. Është një bos mafioz që fshihet pas nacionalitetit dhe populizmit, duke bërë për vete shumë njerëz.

“Në Maqedoni është arrestuar në fillim të këtij viti se kishte kaluar lejen e qendrimit 90 ditë e kanë çuar në Kosovë dhe jo në Turqi. Ministria ka thënë se ai nuk ka pasaportë kosovare, por ka leje qendrimi sepse ka biznes atje. Në 20 janar ka hyrë këtu. Lëviz me eskortë, e kam parë në Vlorë me 5 makina. Ky ka lëvizur në Vlorë, në shkurt. Sot kërkova që nëse ka në TIMS dhe rezulton që nuk ka hyrë. Më rezulton që në Maqedoni ka marrë pasaportë me identitet fals në Maqedoni. Me atë pasaportë të ketë hyrë këtu dhe të ketë ikur në Mal të Zi”, tha Artan Hoxha në “Opinion”.  

Në fillim të vitit 2020, ai shkoi nga Turqia në Malin e Zi, pastaj la Ballkanin në Marok dhe më vonë në Emiratet e Bashkuara Arabe. Në maj 2021 në një video në YouTube ai akuzoi Tolga Ağar, djalin e ish-ministrit të brendshëm Mehmet Ağar, për përdhunimin dhe vrasjen e studentes kazake Yeldana Kaharman. Përveç kësaj, ai akuzoi për përfshirje Mehmet Ağar në vrasjen e Kutlu Adalı dhe pretendoi përfshirjen e Ağar së bashku me djalin e ish-kryeministrit Binali Yıldırım Erkan në një skemë ndërkombëtare të trafikut të drogës. Ai më vonë akuzoi SADAT, themeluar nga Gjeneral Brigade në pension dhe ish këshilltari presidencial Adnan Tanrıverdi, si i përfshirë në dërgesën e armëve në Frontin Al-Nusra gjatë Luftës Civile Siriane.

Mafiozi më i njohur turk, Sedat Peker ka publikuar shumë video me të dhëna për lidhjen e qeverisë me mafian. “Presidentit Erdogan dhe ministrit të Brendshëm, Soylu tani u duhet të shpjegojnë shumë gjëra”, shkruan DW.

Peker shkaktoi një valë të madhe reagimesh në rrjetet sociale me mesazhet e tij. Shtatë video të tij në YouTube, e secila prej tyre u bë virale dhe ka shkaktuar reagime të shumta në Turqi. Në videot e tij ai akuzon rëndë politikanë të njohur të partisë në pushtet. Ai thotë se politikanët janë të përfshirë në vrasje, përdhunime, kontrabandë droge, abuzim të pushtetit dhe shumë aktivitete të tjera kriminale. Në të njëjtën kohë, sipas Peker, qeveria turke e ka mbrojtur ate nga ndjekja penale për vite me radhë. Ai thotë se ka pasur madje edhe mbrojtje policore nga qeveria.

Në video-mesazhet e tij, Peker ka vënë në shënjestër në veçanti ministrin e Brendshëm, Suleyman Soylu. Ai thotë se vetë ministri e kishte paralajmëruar kur janë nisur hetimet kundër tij. Kjo ishte arsyeja e vetme që ai ka mundur të ikë nga Turqia në vitin 2020 dhe të strehohet në Dubai, thotë Peker në një video. Për shkak se kundër tij deri tani nuk ka filluar asnjë hetim gjyqësor, deri tani nuk është e qartë se çfarë është e vërtetë dhe çfarë jo. E qartë është vetëm se pozita e Suleyman Soylu po dobësohet shumë, opozita po kërkon me forcë dorëheqjen e ministrit të Brendshëm.

50-vjeçari Sedat Peker ishte i njohur për publikun turk për një kohë të gjatë. Ai konsiderohet si një prej më të mëdhenjve në botën e krimit turk, iu desh të përgjigjej në gjykatë disa herë për vrasje, vrasje në tentativë dhe rrëmbim dhe u dënua për “krijimin e një organizate kriminale”.

Dje në datë 2 qershor 2021, është arrestuar sot në aeroportin e Stambollit shtetasi maqedonas, Boban Tomovski, që konsiderohet si bashkëpunëtori i mafiozit të njohur turk, Sedat Peker.

NEWSBOMB.AL

Më shumë

spot_img
spot_img