Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
34 %
1kmh
0 %
Hën
0 °
Mar
6 °
Mër
7 °
Enj
8 °
Pre
10 °
E hënë, 6 Shkurt, 2023

U lirua nga burgu i Ekuadorit bosi i trafikut të kokainës, Prokuroria italiane jep pretencën për Dritan Rexhepin

spot_img

Lajme të ngjashëm

Dritan Rexhepi, i njohur si një nga bosët e trafikut të kokainës në Amerikën Latine, prej pak javësh ka lënë qelinë e burgut në Ekuador, pasi ka fituar lirinë me kush dhe çdo javë paraqitet te autoritetet vendase.

E teksa po shihte dritë për lirinë, bëhet me dije se Prokuroria italiane ka dhënë pretencën për Rexhepin. Mësohet se prokuroria ka kërkuar 20 vite burg ndaj tij, si kreu i një organizate kriminale për trafikim droge. Pasi të ketë kryer dënimin, Rexhepi s’do të lejohet të hyjë më në Itali.

Gjithashtu Prokuroria italiane ka dhënë pretencën dhe për anëtarët e grupit, Gerti Marku 18 vite burg, Edmond Marku 19 vite burg, Alban Mehmetaj 16 vite burg, Elijon Beqiri 16 vite burg, Gentian Manja 9 vjet burg .

Kush është Dritan Rexhepi:

Rezhepi ndodhej në burgun e Latacunga në Ekuador, pasi u arrestua në vitin 2014 në Guayaquil, ndërsa për t’i shpëtuar polcisë, ishte i regjistruar me 2 emra të tjerë veç emrit të tij: Ioannis Dionysopoulos (emër grek) dhe me Lulzim Murataj (emër shqiptar).

Më 10 prill 2015, Rexhepi dënohet me 13 vite burg dhe fillimisht nisi vuajtjen e dënimit në Guayaquil, por që nga 2017 është transferuar në Latacunga. Ai është arratisur 3 herë nga burgu: në vitin 2006, nga Policia e Durrësit, në Shqipëri, në 2011, nga burgu i Vogheras, Itali, dhe nga burgu Merksplas, Belgjikë, në të njëjtin vit.

Në Shqipëri, Rexhepi rezulton i dënuar me 25 vite burg për vrasjen e dy policëve në Fushë-Krujë, Arben Keqi e Durim Kasmi, ngjarje kjo e ndodhur në vitin 1998, ndërkohë që akuzohet nga SPAK se ka urdhëruar rrëmbimin e Jan Prengës në Kamëz, i cili dyshohet se është vrarë më pas nga pengmarrësit.

Prokuroria rexhepit pas dënimit i ndalohethyrja në Itali

Prokuroria jep pretencën dhe për grupin e Dritan Rexhepit\

Prokuroria italube: Ditan Rexhepi kreu i organizatës kriminale

Më shumë


spot_img

spot_img