Tirana
clear sky
3.5 ° C
3.5 °
3.5 °
30 %
5.1kmh
0 %
Mar
1 °
Mër
7 °
Enj
9 °
Pre
10 °
Sht
10 °
E martë, 25 Janar, 2022

U kthyen nga Afrika e Jugut, rezultojnë pozitivë me “Omicron” 13 pasagjerë në Holandë

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Varianti i ri i Covid-19, i quajtur “Omicron” ka mbërritur edhe në Holandë.

Bëhet me dije se rastet e para janë shënuar në Amsterdam, konkretisht 13 persona kanë rezultuar pozitivë me variantin e ri, pasi kishin pak kohë që ishin kthyer nga Afrika e Jugut.

61 persona kanë rezultuar pozitivë të premten, të cilët ishin kthyer nga Afrika e Jugut, dhe më pas u mor edhe vendimi për ndalimin e fluturimeve me këtë vend.

61 personat që rezultuan pozitivë u vendosën në izolim në një hotel afër aeroportit, ndërsa një numër i vogël u lejuan të izolohen në karantinë në shtëpi nën kushte të rrepta.

Autoritetet shëndetësore u bënë thirrje të gjithë udhëtarëve që u kthyen nga Afrika Jugore javën e kaluar që të testohen. Testet janë falas dhe udhëtarët mund të presin rezultatet në izolim në shtëpi.

Omicron u raportua për herë të parë nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, dhe ishte identifikuar për herë të parë në Afrikën e Jugut dhe thanë se provat e hershme sugjerojnë se ka një rrezik më të lartë të ri-infeksionit.

Menjëherë shumë vende kanë marrë masat dhe kanë ndaluar fluturimet me Afrikën e Jugut.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img