Tirana
broken clouds
5.5 ° C
5.5 °
5.5 °
87 %
1kmh
75 %
Hën
10 °
Mar
11 °
Mër
10 °
Enj
10 °
Pre
9 °
E hënë, 17 Janar, 2022
spot_img

U kthye nga Barcelona i vdekur dhe pa zemër; Kallëzimi për Saimir Sulën u bë nga e motra, dalloi të çarën në trupin e të vëllait kur do ta varrosnin

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

25492376cb36a33fccb05375f51fc342

Saimir Sula, 33 vjeç, shkoi në Barcelonë te e motra në maj të vitit të kaluar, por atje u shtrua në spital dhe humbi jetën nga rrethana që edhe sot janë të paqarta.

Prokuroria e Tiranës ka nisur për rastin, për “shit-blerjen e paligjshme të organeve njerëzore”. Kjo pasi 33-vjeçari shqiptar ishte shtruar në një spital në Spanjë për Covid-19, por më pas ndërroi jetë nga rrethana ende të panjohura. Në 9 maj ai u deklarua i vdekur dhe familjarët morën trupin.

Kur Saimir Sula do të dërgohej në banesën e fundit, ka qenë motra e tij ajo që ka konstatuar se në trupin e të vëllait mungonte zemra. Ajo ka bërë kallëzim në polici dhe mëenjëherë Prokuroria ka nisur hetimet.

“Në trupin e kufomës Saimir Sula, në kqyrjen e jashtme përveç prerjeve autoptike dhe ndryshimeve pas vdekjes, nuk u vunë re dëmtime të shkaktuara nga dhuna. Nga kqyrja e brendshme e organeve dhe të dhënave mikroskopike nga ana jonë u konstatuan bronkopneumoni sero-deskuamative dhe hepatit koronik persistent. Autolizë e organeve dhe mungesë të organit jetësor, zemrës”, thuhet në raportin e mjekëve në Tiranë.

Trupi i pajetë i 33-vjeçarit nuk është lejuar të shihet nga të afërmit në ambjentet e spitalit spanjoll, por anëtarët e familjes kanë vënë re në Shqipëri se djali i tyre Saimir Sula, kishte një të çarë në pjesën e zemrës.

Të afërmit kanë dyshuar se gjatë mjekimit në Barcelonë, të riut i është marrë zemra në rrethana dhe arsye të paqarta. Kështu familja Sula, ka pezulluar për disa ditë zhvillimin e ceremonisë së varrimit, duke depozituar një kallëzim penal në polici, për mungesën e zemrës së Saimirit. 

Në këtë hetim Prokuroria e Tiranës po kërkon ndihmën e autoriteteve spanjolle për të zbardhur arsyet e mungesës së zemrës në trupin e Saimir Sulës.

Prokurorët e çështjes nëpërmjet një letërporosie i kanë kërkuar homologëve të tyre spanjollë që të nisin hetimet, duke kryer verifikime në spitalin ku ka qënë i shtruar 33-vjeçari Saimir Sula. Organi i akuzës kërkon nga pala spanjolle që të pyeten mjekët dhe infermierët, të cilët kanë dhënë mjekimin për Saimir Sulën, ndërkohë që kërkohet edhe informacion se në çfarë rrethanash është vendosur heqja e zemrës së tij dhe më pas dorëzimi i trupit të pajetë tek familjarët.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img