Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
82 %
1kmh
0 %
Sht
33 °
Die
36 °
Hën
37 °
Mar
39 °
Mër
40 °
E shtunë, 24 Korrik, 2021

U kërcënua Ambasadori Luigi Soreca? Bledi Çuçi: Stafi i sigurisë së tij kërkoi mbrojtje, vepruam me Gardën e Republikës

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

A është kërcënuar Ambasadori i BE në Shqipëri Luigi Soreca?!

Kjo ishte pyetja që gazetarët i drejtuan pak më parë ministrit të Brendshëm Bledi Çuçi, shkruan newsbomb.al. Ky i fundit u shpreh se ka qenë vetë strafi i sigurisë së Ambasadorit që ka bërë kërkesë për mbrojtje shtesë dhe Qeveria është përgjigjur.

Me vendim të Këshillit të Ministrave, diplomati i lartë i BE në Tiranë do të mbrohet nga Garda e Republikës.

“Qeveria ka të drejtë që të caktojë mbrojtje të posacme edhe për figura të tjera dhe personalitete të tjera. Në rastin konkret ka qenë një kërkesë e stafit të sigurisë së ambasadorit Soreca. Dhe ne në bazë të kësja kërkesë, ne vepruam. Pastaj, për më tepër mund të pyesni ambsadorin Soreca”, u shpreh ministri.

Më tej, Çuçi refuzoi të jepte më shumë detaje dhe kërkoi që të pyetet vetë Ambasadori Luigi Soreca.

Më shumë

spot_img
spot_img