Tirana
clear sky
37.5 ° C
37.5 °
37.5 °
20 %
2.1kmh
0 %
Pre
36 °
Sht
34 °
Die
34 °
Hën
35 °
Mar
36 °
E premte, 25 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

“U kapën në Holandë rrugës për në Angli”, IOM: Numri më i lartë i të kthyerve janë shqiptarë, po ndikon pandemia

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

698857c8406177d7bde3bd735121ee5b

Pandemia e koronavirusit po detyron emigrantët e paligjshëm që të largohen nga Holanda, shkruajnë mediat e huaja.

Meqënëse nuk ka punë, ata po udhëtojnë në vendin e tyre të origjinës me ndihmën e organizatave që realizojnë kthimin në vendlindje.

Këtë e ka bërë me dije IOM (Organizata Ndërkombëtare për Migracionin). IOM nxjerr shifrat dhe deklaron se shqiptarët prej disa vitesh tanimë, përbëjnë numrin më të lartë të të kthyerve dhe kjo jo për shkak të dëshirës, por pasi janë kapen në Holandë në tentativë për të shkuar në Angli.

Në vitin 2020 janë kthyer 280 shqiptarë përmes IOM, numri më i lartë ky lidhur me shtetasit e tjerë, ndërsa në 2019 ishin 467. Këta janë kryesisht emigrantë të cilët u ndaluan në Holandë ndërsa ishin në rrugën e tyre për në Angli me kamionë.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img