Tirana
scattered clouds
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
94 %
1.5kmh
40 %
Die
23 °
Hën
24 °
Mar
23 °
Mër
23 °
Enj
24 °
E diel, 2 Tetor, 2022

U kapën me 60 kg kokainë brenda qymyrit, kompania e anijes që u kap në portin e Durrësit kërkon heqjen e sekuestros

spot_img

Lajme të ngjashëm

Shoqëria “MS Unistream & CO.KG”, e cila i përket anijes me qymyr që u kap në Portin e Durrësit me 60 kg kokainë disa javë më parë, ka kërkuar në Gjykatën e Posaçme të Apelit, heqjen e sekuestros të vendosur nga SPAK.

Përfaqësuesit e kompanisë këtë të martë u paraitën para Gjykatës ku kërkuan dhe heqjen e sekuestros.

Anija me qymyr mbërriti në Portin e Durrësit, nga Kolumbia ku ishte ngarkuar me dhjetëra ton qymyr, i cili ishte porositur nga një kompani e huaj që operon në Shqipëri. Përveç sekuestrimit të anijes, SPAK ka bllokuar edhe pasaportat e ekuipazhit.

Kujtojmë se anija e mallrave 132 metra e gjatë ishte nisur nga Barranquilla, një port në Kolumbi dhe mbërriti në Durrës pas lundrimit gati 20 ditor.

 Ajo u vendos në Terminalin Lindor që shërben për ngarkim-shkarkimin e mineraleve mëngjesin e 16 majit dhe pas ndërhyrjes së policisë mes qymyrit u gjet një sasi prej gati 60 kilogramësh lëndë narkotike e dyshuar si kokainë.

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img