Tirana
clear sky
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
69 %
1.5kmh
0 %
Pre
38 °
Sht
31 °
Die
31 °
Hën
30 °
Mar
31 °
E premte, 19 Gusht, 2022
spot_img

U fundos në Mesdhe, nxiren nga anija trupat e 55 emigrantëve të mbytur

spot_img

Lajme të ngjashëm

Trupat e 55 emigrantëve që u mbytën në bregun libian të enjten nga fundosja e një anijeje druri, janë nxjerr sot nga autoritetet.

albsig

Operacionet e kërkimit po vazhdojnë ende me shpresën të gjejnë emigrantë të tjerë të zhdukur, ka thënë një anëtar i Gjysmëhënës së Kuqe të Libisë për Reuters.

Nuk ishte e qartë se sa njerëz ishin në bord dhe sa janë ende të zhdukur, ndërsa UNHCR e ka cilësuar atë si ‘tragjedia më e keqe mesdhetare e këtij viti.’

Anëtari i Gjysmëhënës së Kuqe Abdulmenam Abu Sabay, tha se anija është mbytur afër Komasit, rreth 120 km në lindje të Tripolit dhe mbante 350 vetë në bord, kryesisht nga Afrika Sub-Sahariane, raporton newsbomb.al.

Rojet bregdetare libiane dhe peshkatarët vendas shpëtuan të enjten 134 emigrantë.

‘Ne nuk kemi aftësi të mjaftueshme për të kryer operacionet tona. Qytetarët na ndihmojnë me mjetet e tyre’, tha Abu Sabay.

‘Trupat janë ende në çanta në një hangar dhe ne jemi duke pritur për lejen e autoriteteve të sigurisë për t’i varrosur ata’, shtoi ai. Hangari i takon një departamenti të ngritur për të luftuar migracionin e paligjshëm.

Libia është një qendër për emigrantët dhe refugjatët, shumë prej të cilëve përpiqen të arrijnë Evropën. /NEWSBOMB.AL

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img