Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
37 %
5.1kmh
0 %
Die
0 °
Hën
4 °
Mar
6 °
Mër
7 °
Enj
7 °
E diel, 5 Shkurt, 2023

U ekzekutua me 6 plumba sapo doli nga emisioni, Presidentja e KE reagon për vrasjen e gazetarit grek: Një akt i neveritshëm e frikacak

spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, ka reaguar pas ekzekutimit të gazetarit grek të kronikës së zezë, George Karaivaz. Von der Leyen, e ka cilësuar një akt të neveritshëm dhe frikacak vrasjen e një gazetari.

“Evropa qëndron për liri. Dhe liria e shtypit është mbase më e shenjta nga të gjitha. Gazetarët duhet të jenë në gjendje të punojnë të sigurt”, shkroi Ursula von der Leyen.

Më herët, zëdhënësja e qeverisë, Aristotel Peloni bëri një deklaratë në lidhje me vrasjen me gjakftohtësi të gazetarit.

“Vrasja e gazetarit George Karaivaz na tronditi të gjithëve. Autoritetet tashmë po hetojnë çështjen në mënyrë që të arrestojnë autorët dhe t’i sjellin ata para drejtësisë. Ne i shprehim ngushëllimet tona të sinqerta familjes së tij”.

Më shumë


spot_img

spot_img