Hapësire reklamuese

Bota

U diagnostikua me kancer, reagon për herë të parë mbreti Charles III

Shkruar nga Newsbomb
U diagnostikua me kancer, reagon për herë të parë mbreti

Mbreti Charles III ka reaguar për herë të parë që pasi u bë publik lajmi se vuan nga kanceri.

Edhe pse ende nuk ka bërë asnjë koment për sëmundjen e tij, Charles III lëshoi një deklaratë urimi për përvjetorin e ishullit të Karaibeve.

Më kënaqësi të madhe t’ju dërgoj urimet e mia më të ngrohta. Gjatë këtyre pesë dekadave të fundit, unë kam parë me admirimin të thellë teksa keni ndërtuar kombin tuaj dhe keni krijuar vendin e veçantë të Grenadës në botë dhe si një anëtar thelbësor i familjes sonë të Commonëealth.

Së bashku, ju e keni krijuar Grenadën si një shembull të demokracisë, të drejtave të njeriut dhe shtetit të së drejtës. Së bashku, ju jeni përballur me sfidat më kritike të ndryshimit të klimës dhe humbjes së biodiversitetit duke i ofruar botës një shembull lidershipi, elasticiteti dhe inovacioni”, thuhet në mesazhin e mbretit Karli III.

Grenada është një ish-koloni britanike, por fitoi pavarësinë nga Mbretëria e Bashkuar më 7 shkurt të vitit 1974.

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese