Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
94 %
0kmh
0 %
Die
30 °
Hën
30 °
Mar
30 °
Mër
28 °
Enj
20 °
E diel, 26 Shtator, 2021
spot_img

U dëmtua rëndë nga tërmeti i 26 nëntorit, nis puna për ringritjen e Kullës C në Kalanë e Durrës

spot_img

Lajme të ngjashëm

9662585f6e2b8750cf381443ab06edc5

Ministrja e Kulturës Elva Margariti lajmëron se ka nisur puna për ringritjen e Kullës C në Kalanë e Durrësit, e cila u dëmtua rëndë nga tërmeti i 26 nëntorit 2019.

“Ka nisur puna për ringritjen e Kullës C, në Durrës, e dëmtuar rëndë nga tërmeti i 26 nëntorit 2019. Një financim i Qeverisë Suedeze, që na ndihmoi në ditë të vështira. Bashkë me profesorët e nderuar Pirro Thomo e Gjerak Karaiskaj ishim sot pranë objektit, ku qytetërime, ngjarje historike e fatkeqësi natyrore kanë lënë gjurmët e tyre”, shkruan ministrja Margariti.

Kulla C është një nga kullat fortifikuese të të Kalasë së Durrësit. Kalaja është e lashtë sa vetë qyteti i Durrësit. Gjatë shekujve ajo është prishur dhe rindërtuar disa herë.

Më shumë

spot_img