Hapësire reklamuese

Aktualitet

U arrestua në kuadër të dosjes së Vangjush Dakos, dërgohet në shtëpi biznesmeni

Shkruar nga Newsbomb
U arrestua në kuadër të dosjes së Vangjush Dakos,

Gjykata Posaçme e Shkallës së Parë për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar ka pranuar kërkesën e biznesmenit Fiqiri Farruku, duke ndryshyar masën sigurisë nga “arrest me burg” në “arrest shtëpie”.

Biznesmeni Fiqiri Farruku, administrartor i firmës së ndërtimit Fakle, u arrestua në qershor të këtij viti si pjesë e dosjes së së Prokurorisë së Posaçme për ish-kryetarin e Bashkisë së Durrësit, Vangjush Dakos dhe zyrtarëve dhe ish-zyrtarëve të tjerë.

Farruku akuzohet për  falsifikim të vulave, stampave dhe formularëve të kryer në formën e falsifikimi të formulave të miratuara nga personi që ka për detyrë hartimin e tyre dhe në bashkëpumin.

Dhjetë persona u morën në qershor zyrtarisht nën hetim nga Prokuroria e Posaçme, për akuzën e shpërdorimit të detyrës. Bashkë me ish-kryebashkiakun Vangjush Dako, ata akuzohen për një leje ndërtimi për një pallat që u dëmtua dhe nga tërmeti. Pallati sipas kallëzimit është ndërtuar në  vitin 2012 duke shkelur kondicionet strukturore. Sipas kallëzuesve, pallati është dëmtuar nga tërmeti i nëntorit 2019 duke u bërë i pabanueshëm. Banorët janë detyruar të zhvendosen në shtëpi të tjera, pasi sipas tyre, projektuesit nuk kishin llogaritur mirë kushtet teknike.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese