Tirana
clear sky
27.5 ° C
27.5 °
27.5 °
61 %
3.1kmh
0 %
Pre
27 °
Sht
38 °
Die
41 °
Hën
40 °
Mar
39 °
E premte, 30 Korrik, 2021

U arratis nga Turqia me 2 miliard dollarë kriptomonedha, Prokuroria e Tiranës regjistron procedim penal për turkun Faruk Fatih Ozer

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Prokuroria e Tiranës regjistron procedim penal për turkun Faruk Fatih Ozer, i cili është arratisur nga Turqia me afro 2 miliard dollarë kriptomonedha dhe dyshohet se fshihet në Shqipëri.

Tahsmë, biznesmeni turk nuk është vetëm një shtetas i shpallur në kërkim dhe kërkohet kapja e tij, por drejtësia shqiptare nis ndaj tij procedim penal për mashtrim kompjuterik.

Dje mediat turke raportuan se në Tiranë ishte arrestuar shtetasi Altjan Canaj, si person që ka pritur në Tiranë biznesmenin e arratisur turk, ndërsa në kërkim është miku i tij Edevaldo Haxhiu. Këta persona dyshohet se kanë pritur dhe kanë fshehur Faruk Fatih Ozer.

Altjan Canaj ka thënë se “aktori kryesor” në arratisje ka qenë miku i tij Edevaldo Haxhiu. Nga ajo që shkruajnë mediat turke, Canaj ka pranuar se kanë ndihmuar bosin e kriptomonedhës turke, por nuk e dinin që ishte përfshirë në mashtrim në vendin e tij. Ndërkohë, nga Policia shqiptare nuk ka njoftim.

Më shumë

spot_img
spot_img