Hapësire reklamuese

Bota

U arratis nga Koreja e Jugut në Korenë e Veriut, ushtari amerikan i dorëzohet SHBA

Shkruar nga Newsbomb
U arratis nga Koreja e Jugut në Korenë e Veriut, ushtari amerikan i
Ushtari amerikan Travis King, i cili u arratis nga Koreja e Jugut në Korenë e Veriut në korrik, është në paraburgim amerikan pasi u dëbua nga Pheniani, thonë zyrtarët.

Sipas raportimeve të mediave amerikane, Pte King u transferua në paraburgim amerikan në Kinë.

Specialisti 23-vjeçar i zbulimit kaloi ilegalisht në Korenë e Veriut në korrik.Mediat koreano-veriore thanë se ai ishte arratisur për shkak të "trajtimit çnjerëzor" dhe racizmit brenda ushtrisë amerikane.

Gjendja e tij dhe detajet e izolimit të tij në Korenë e Veriut mbeten të paqarta.Më herët të mërkurën, agjencia shtetërore e lajmeve e Koresë së Veriut tha se vendi kishte vendosur të largonte Pte King, pa ofruar detaje të mëtejshme.

“Organi përkatës në Republikën Popullore Demokratike të Koresë ka vendosur të dëbojë ushtarin amerikan Travis King, i cili hyri ilegalisht në territorin e republikës, në përputhje me ligjet e republikës”, thuhet në njoftim.

Pte King ka qenë në ushtri që nga janari 2021 dhe ishte në Korenë e Jugut si pjesë e një rotacioni njësie.Para se të hynte në Korenë e Veriut, ai kishte vuajtur dy muaj në paraburgim në Korenë e Jugut me akuzën se sulmoi dy persona dhe shkelmonte një makinë policie. Ai u lirua nga paraburgimi më 10 korrik.

Ai duhej të kthehej në SHBA për procedime disiplinore, por arriti të largohej nga aeroporti dhe të bashkohej me një turne udhërrëfyes në fshatin kufitar të Panmunjom në Zonën e Çmilitarizuar (DMZ) të ruajtur shumë midis dy vendeve. Pte King kaloi në Korenë e Veriut gjatë turneut.

Është e paqartë nëse ai mund të përballet me akuza shtesë për vendimin e tij për të hyrë në Korenë e Veriut.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese