Tirana
clear sky
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
73 %
2.1kmh
0 %
Pre
37 °
Sht
35 °
Die
33 °
Hën
35 °
Mar
36 °
E premte, 25 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

U ankua pasi KLGJ e shkarkoi nga detyra, Enkeleda Hoxhën e “rrëzon” dhe Gjykata Kushtetuese: Duhet të ankohet në KPA

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Gjykata Kushtetuese nuk e ka pranuar ankimimin e gjyqtares Enkeleda Hoxha, e cila kërkoi anulimin e vendimit të Këshillit të Lartë Gjyqësor-së që i hoqi statusin e magjistrates.

Sipas Gjykatës Kushtetuese ky anim i  gjyqtares duhet bërë në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit, pasi vetëm KPA është institucioni që shqyrton të tilla anikime. Kësisoj Gjykata Kushtetuese nuk e kaloi kërkesën e gjyqtares në seancë plenare.

Kujtojmë që KLGJ shkarkoi nga detyra Enkeleida Hoxhën pasi u arrestua dhe po hetohet për korrupsion.

KLGJ u shpreh se Hoxha shkeli ligjin edhe me lirimin nga qelia të Hekuran Billës, ekzekutuar në atentat mafioz. Hoxha u arrestua nga SPAK pas operacionit të zhvilluar në Gjykatën e Krujës teksa po caktonte lirimin e një tjetër të dënuari.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img