Tirana
scattered clouds
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
1kmh
40 %
Mër
16 °
Enj
16 °
Pre
18 °
Sht
16 °
Die
15 °
E mërkurë, 7 Dhjetor, 2022

U aludua se ishte arrestuar, shfaqet presidenti kinez Xi Jinping

spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti kinez Xi Jinping është shfaqur sot për herë të parë në publik që pas thashethemeve se në Kinë kishte ndodhur një grusht shteti dhe ai ishte vendosur nën arrest.

Lajmet e përhapura në disa media aziatike e patën fillimin pas vendimit misterioz të Kinës për të anuluar mbi 6 mijë fluturime ndërkombëtare, ndërsa u bllokuan edhe linjat kryesore hekurudhore.

Thashethemet do të nxiteshin edhe më tepër pak ditë më pas, kur qeveria kineze urdhëroi arrestimin e dhjetra zyrtarëve të lartë me akuzën e korrupsionit.

Por gazetari Saikiran Kannan i cili monitoron zhvillimet në Kinë raporton se Xi është shfaqur sot teksa ka vizituar një ekspozitë të titulluar “Përpjekja e një epoke të re”.

Pamjet janë transmetuar nga televizioni kinez shtetëror CCTV.

Xi Jinping gjatë vizitës në ekspozitë, foto: CCTV
Xi Jinping gjatë vizitës në ekspozitë, foto: CCTV

 

Më shumë
spot_img
spot_img