Tirana
light rain
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
94 %
0.5kmh
40 %
Mër
18 °
Enj
25 °
Pre
25 °
Sht
24 °
Die
26 °
E mërkurë, 31 Maj, 2023

U akuzua se i shkaktoi 40 milion lekë dëm buxhetit të shtetit, shpallet i pafajshëm ish-Drejtori Tatimeve Tiranë

Lajme të ngjashëm

Gjykata e Apelit në Tiranë ka shpallur të pafajshëm ish-Drejtorin e Tatimeve të Tiranës, Androkli Kokthi, i cili akuzohej për shpërdorim detyre.

Kokthi që prej muajit mars ka qëndruar në arrest shtëpie, pasi gjykata e cilësoi të paligjshëm ndalimin e tij.

Androkli Kokthi u arrestua në 18 Shkurt me urdhër të Prokurorisë së Tiranës pas dyshimeve se i kishte kthyer një subjekti mallin e konfiskuar pa faturë. Dyshohej se ishte dëmi i shkaktuar buxhetit të shtetit ishte rreth 40 milionë lekë të vjetra.

 Ky veprim, sipas akuzës, ishte në kundërshtim të ligjit, pasi malli i konfiskuar nuk kthehet po vetëm shitet, si dhe nuk mund të shfuqizohet urdhri i konfiskimit i lëshuar nga Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve nga një organ më i ulët.


Më shumë