Tirana
clear sky
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
39 %
1kmh
0 %
Mër
21 °
Enj
22 °
Pre
22 °
Sht
22 °
Die
21 °
E mërkurë, 27 Tetor, 2021
spot_img

U akuzua për vjedhje thesari, ish-guvernatori fiton një tjetër gjyq; Ja sa para kërkon, pas shkarkimit nga puna

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ish-guvernatori i bankës së Shqipërisë, Ardian Fullani do të marrë 56 paga dëmshpërblim nga vendi ku ka punuar më parë.

Ai ka fituar gjyqin me Bankën e Shqipërisë dhe Kuvendin duke marrë dëmshpërblim për shkarkim të paligjshëm nga puna. Fullani ju drejtua gjykatës Administrative duke paditur Kuvendin dhe BSH-në, si dhe kërkoi dëmshpërblim pasuror dhe jo pasuror të shkaktuar nga veprimet e paligjshme të palëve të paditura, shkruan Shekulli.

Në shkallën e parë Fullanit ju dha e drejta e shpërblimit në vetëm 12 paga mujore, por ish-guvernatori nuk u mjaftua me këtë vendim. Ai e apeloi çeshtjen e tij për të fituar atë që kërkonte. Referuar deklarimeve të pasurisë të bërë në vitin 2013 ai pritet të marrë si dëmshpërblim një shumë prej 42 210 504 lekë. Fullani ka patur një pagë prej 6.304.308 lekë në vit. 

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img