Tirana
clear sky
33.5 ° C
33.5 °
33.5 °
36 %
4.6kmh
0 %
Die
34 °
Hën
38 °
Mar
40 °
Mër
42 °
Enj
42 °
E diel, 25 Korrik, 2021

U akuzua për kryengritjet në Capitol, ish-Presidenti Donald Trump shpallet i pafajshëm për ‘nxitje dhune’

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

90c28f5c0d8dd3a1305dbe5ffb24a128

Ish-Presidenti i SHBA-së Donald Trump është shpallur i pafajshëm në gjyqin e Senatit Amerikan lidhur me akuzat për organizimin e kryengritjeve në Capitol më 6 janar.

Sipas mediave amerikane, senatorët votuan me 57 vota kundër dhe 43 pro fajësimit ndaj Trump për nxitje të kryengritjes ku humbën jetën disa persona.

Duheshin 67 vota që Trump të shpallej fajtor për akuzat për “nxitje të kryengritjes”.

Pas votimit në Senat, ish-presidenti Trump, përmes një deklarate tha se gjyqi ndaj tij ishte një fazë tjetër “e gjuetisë më të madhe të shtrigave në historinë e vendit”.

Kjo është hera e dytë që Trump shfajësohet në Senatin amerikan.

Më shumë

spot_img
spot_img