Tirana
scattered clouds
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
88 %
2.6kmh
40 %
Hën
26 °
Mar
26 °
Mër
25 °
Enj
23 °
Pre
22 °
E hënë, 20 Shtator, 2021
spot_img

Tymi australian rrezikon Shqipërinë, çfarë thotë NASA

spot_img

Lajme të ngjashëm

116967bb14642fead338f9cda9fd7aa0

Tymi i zjarreve në Australi së shpejti do të bëjë xhiron e botës, thotë NASA.

Erërat e forta e kanë shtyrë tymin drejt Oqeanit Paqësor dhe po vijnë drejt Europës, duke arritur edhe në vendin tonë.

Mijëra pyje janë djegur në Australi duke shkaktuar 28 viktima në njerëz, shkatërruar mbi 2000 banesa dhe duke vrarë mbi 500 milionë gjallesa të tjera.

Intensiteti i zjarreve është favorizuar edhe nga ngrohja globale, me tymin që ka arritur deri ne stratosferë, në një lartësi prej 17.7 kilometër.

Në Amerikën Jugore dhe Zelandën e Re tymi ka ndryshuar ngjyrën e qiellit, duke shkaktuar edhe ndotjen e ajrit.

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img