Tirana
clear sky
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
94 %
1.5kmh
0 %
Sht
29 °
Die
31 °
Hën
34 °
Mar
35 °
Mër
37 °
E shtunë, 19 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Twitter bllokon përdoruesit që do të shpërndajnë informacione të rreme për vaksinat ndaj Covid-19

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

ac63d82854e30b66ecf2415d16f8d857

Twitter do të ndalojë përdoruesit të cilët në mënyrë të përsëritur shpërndajnë lajme të rreme për vaksinat Covid-19.

BBC raporton se ata që do të postojnë informacione të rreme për vaksinat, do t’u bllokohen llogaritë në Twitter. Sipas politikave të reja të Twitter, ende nuk dihet kohëzgjatja e bllokimit pasi kjo masë është në diskutim.

Nëse një përdorues i rrjetit social do të publikojë 5 herë informacion të rremë, atëherë llogaria e tij do të mbyllet fare. Shumë aktivistë kundër dezinformimit thonë se suksesi i nismës tani varet nga rreptësia që do të zbatohen masat nga Twitter.

Edhe Facebook dhe Instagram njoftuan se do të mbyllnin llogaritë e atyre që do të përhapnin materiale të rreme, lidhur me vaksinat ndaj Covid-19. Këto politika të mediave sociale bëhen në një kohë kur ka nisur një luftë e ashpër kundër dezinformimit në internet.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img