Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
86 %
0kmh
0 %
Hën
12 °
Mar
12 °
Mër
14 °
Enj
14 °
Pre
14 °
E hënë, 28 Nëntor, 2022

Tuzi u fitua nga shqiptarët, alarm në Greqi! Kathimerini shkruan për Shqipërinë e Madhe

spot_img

Lajme të ngjashëm

Gazeta e famshme greke, Kathimerini, shkruan sot se fitorja e shqiptarëve në Tuz mund të jetë një kërcënim i madh për territorin grek.

Sipas gazetës prestigjoze, alarmi ka ardhur pikërisht nga ministri i jashtëm i Serbisë Ivica Daçiç. Ivica Dacic, ditën e djeshmje ka deklaruar: “Tashmë jemi në rrezik të territorit jo vetëm në Serbi , por edhe në Maqedoninë e Veriut, në Greqi dhe në Mal të Zi.”

Më tej, Kathimerini, shkruan: “Nuk duhet të mbyllim sytë para një zgjerimi të Shqipërisë që mund t’i kushtojë territorit grek në Maqedoni dhe në Epir.  Shqiptarët kanë ende dëshirën për të krijuar një Shqipëri të Madhe dhe me fitoren në Tuz kjo ide mund të jetë edhe më e fortë. Politikanët grekë duhët të jenë vazdimisht të kujdesshëm. Ivica Daçiç deklaron se shqiptarët rrezikojnë të përhapen në të gjithë Ballkanin.”

 

52849493_2239526216099754_1680469343982321664_n.pngScreenshot_48.jpg

Më shumë
spot_img
spot_img