Hapësire reklamuese

Bota

Turqia tërheq ambasadorin nga Izraeli, ndërpret bisedimet me Netanyahun

Shkruar nga Newsbomb
Turqia tërheq ambasadorin nga Izraeli, ndërpret bisedimet me

Turqia ka tërhequr ambasadorin e saj në Izrael pas refuzimit të presidenit Benjamin Netanyahu për të rënë dakord për një armëpushim në konfliktin me Hamasin.

Ministria e Jashtme e Turqisë deklaroi se tërheqja ishte rezultat i tragjedisë humanitare të shpalosur në Gaza të shkaktuar nga sulmet e vazhdueshme nga Izraeli kundër civilëve dhe refuzimi i Izraelit për të pranuar një armëpushim.

Në vitin 2022, Sakir Ozkan Torunlar u bë ambasadori i parë i Turqisë në Izrael në katër vjet pasi vendi tërhoqi ish-ambasadorin e tij në shenjë proteste për vrasjen e dhjetëra palestinezëve në vitin 2018.

Lëvizja pasqyron një tension në rritje midis dy vendeve, me presidentin e Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, duke thënë më herët se qeveria e tij do të ndërpresë komunikimin me kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu.

"Netanyahu nuk është më dikush me të cilin mund të flasim," cituan mediat turke të thoshte Erdogan.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese