Turqia synon të jetë mes 10 ekonomive më të mira të botës, Erdogan: Fillojmë epokën e re

Publikuar tek: bota, më 14:05 25-11-2020 Turqia synon të jetë mes 10 ekonomive më të mira të botës, Erdogan: Fillojmë epokën e re

Turqia synon të jetë një nga 10 ekonomitë më të mira në botë, është shprehur Presidenti Rexhep Tajip Erdogan.

“Shpresojmë, ne do të arrijmë dhe sigurojmë që vendi ynë të ketë arritur qëllimin e tij në shumë fusha deri më tani dhe do të jetë ndër 10 më të mirët në botë në ekonomi . Unë besoj se kjo do të jetë dhurata më e madhe për Atatürk",- tha Erdoğan në një ngjarje përkujtimore të mbajtur me rastin e 82 vjetorit të shkatërrimit të Atatürk.

Erdoğan gjithashtu vuri në dukje se numri i fabrikave që punësojnë mbi 10 punëtorë është rritur nga 540 në 185,000. Numri i bizneseve që punësuan mbi 100 të punësuar ishte 53, dhe tani numri i përgjithshëm i bizneseve që punësojnë mbi 150 është 26,450, tha ai, duke shtuar se numri i bizneseve me mbi 250 të punësuar ka arritur në 5,060.

"Turqia tani ka një luftë historike kundër atyre që duan ta synojnë vendin me "kapitullime moderne" të tilla si norma e interesit, kursi i këmbimit dhe inflacioni. Ndërsa shuma totale e investimeve të huaja kapitale ishte 50 milion dollarë, kjo shifër arriti në 223 miliard $ në 18 vitet e fundit," deklaroi ai.

Presidenti Rexhep Tajip Erdogan tha se qeveria po bën përgatitjet për reformat e reja në ekonomi dhe gjyqësor, duke theksuar se ata janë të etur për ta çuar Turqinë në një epokë të re për ekonominë dhe demokracinë.

"Ne jemi të vendosur të sjellim një epokë të re lulëzimi për ekonominë dhe demokracinë e Turqisë",- tha Erdogan në fjalimin e tij në panairin e madh tregtar, EXPO 2020, organizuar nga Shoqata e Pavarur e Industrialistëve dhe Biznesmenëve (MÜSIAD) në Stamboll.

Ai theksoi se qeveria gjithashtu po rrit përpjekjet për të mbrojtur shëndetin e kombit mes shpërthimit të koronavirusit dhe të sigurojë që prodhimi dhe punësimi të vazhdojnë normalisht.

Në lidhje me shpërthimin e koronavirusit, presidenti theksoi përpjekjet e qeverisë për të lehtësuar barrën dhe problemet e bizneseve duke siguruar mbështetjen e nevojshme.

"Si shtet, ne i mbajmë në këmbë prodhimin, eksportet, tregtinë dhe punësimin duke mobilizuar të gjitha mundësitë," vuri në dukje ai, duke shtuar se ata shtrinë "duart dhe burimet e tyre në të gjitha segmentet, nga bota jonë e biznesit te blerësit tanë, nga punëtorët tanë deri te qytetarët që kanë nevojë për ndihmë."

Duke vënë në dukje se mbështetja e rrethit të biznesit dhe qytetarëve është thelbësore për arritjen e qëllimeve ekonomike, Erdogan tha, "Së pari, ne duhet të sjellim kursime jashtë shtetit në vendin tonë. Ne duhet të rrisim besimin e kombit dhe investitorëve tanë në monedhën tonë kombëtare, lira turke, duke ulur kështu peshën e valutës së huaj në depozita."

Ai i kërkoi sektorit të biznesit të investojë para në punësim, prodhim dhe eksport.

"Duke mobilizuar sipërmarrësit vendas dhe ndërkombëtarë, ne do të sigurojmë përshpejtimin e investimeve që do të kenë rezultate të qëndrueshme në prodhim dhe punësim",- tha ai.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Studimi: Koronavirusi ka pësuar 12 mijë mutacione, por s’po përhapet më shpejt
Ish-shoqja e Ivankës zbulon një tjetër sekret: Donald Trump më injoronte se nuk isha e bukur, vajzave simpatike u vendoste emra »
Article Logic
Execution time: 0.01285982131958
array(1) { ["section"]=> string(93) "turqia-synon-te-jete-mes-10-ekonomive-me-te-mira-te-botes-erdogan-fillojme-epoken-e-re-229071" }